Vyhledat

Česko jako 17. spolková země Německa

V jednom z komentářů pod našimi články padl dotaz proč tolik píšeme o Německu. Kdo to ještě neví, naše ekonomika je na Německu totálně závislá (platí to do velké míry i o Slovensku). Někteří ekonomové nazývají Českou Republiku "17. spolková země Německa".


Můžeme s klidným svědomím říct, že německé ekonomice vděčíme za to, že ta naše přežila rok 2020 jakž takž v kondici, t.j. že celkový propad ekonomiky Česka byl jen poměrně malý. Obrovský propad příjmů v sektoru služeb (např. hotely, restaurace, cestovní kanceláře a pod.) byl z velké části vykompenzován velikým růstem exportu v posledním čtvrtletí 2020 - přičemž obrovský nárůst zaznamenal export do Německa (např. v listopadu 20%, v prosinci 26%).


Na tento fakt je pocjopitelně navázaná celá mezinárodní kamionová doprava a velká část přeprav od nás směřuje do Německa.


Samozřejmě buďme rádi za to, na druhou stranu jásat určitě nemůžeme. Peníze z exportu se nedostanou ke stovkám tisíc rodin, závislých na sektoru služeb a drobná kompenzace od státu pomůže jen málokomu.


Obrázek pochází ze serveru Seznamzpravy.cz
211 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Eurowag přináší na trh rychlejší a bezpečnější platby přes mobilní aplikaci. Dle Eurowagu budete tankovat rychleji, jednodušeji a bezpečněji než kdykoli předtím. Jak to funguje Řidiči už nebudou muset