Vyhledat

14.8.2020 den radarů v České republice. Musí být dané měřené úseky označené?

Dnes se rozjela celorepubliková akce v součinnosti bezpečnostních sborů policie proti pirátům silnic a neukázněným řidičům. Informovalo o tom Ministerstvo dopravy ČR.

Jak to vlastně je s radary na silnicích

Umístění označení radarů v silničním provozu může pomoci při snížení rizika dopravní nehody. Ve většině, se provozovatelé takto umístěné radary pokouší zviditelnit ve všech měřených místech, kde by mohly varovat řidiče.

Rychlostní kamery jsou běžnými prvky na našich silnicích. U řidičů, kteří se jich obávají a extrémně sledují rychloměr vozu, aby se vyhnuli obávané pokutě, je v zásadě nebezpečné. Obzvláště opatrná a pomalá jízda je ve své podstatě nebezpečná, jak říká ředitel dopravní policie Jiří Zlý.

Úplné seznamy radarů přitom nejsou utajené a pokud chce znát řidič jejich umístění, stačí se informovat www.bezpecnecesty.cz/cz/dopravni-informace-mapy. Některé seznamy jsou natolik žádané, že je provozovatel (městská část) vyvěsí na vlastní web veřejně k nahlédnutí.

Je u měření rychlosti povinností provozovatele, upozornit řidiče příslušnými dopravními značkami na měření v daném úseku?

Dle prohlášení MDČR povinnost označit místo dopravními značkami, kde dochází k měření rychlosti radarem v daném úseku při měření úsekovém nebo měření stacionárním radarem, není zákonem č. 361/2000 Sb. zákon o silničním provozu ani jiným právním předpisem stanoveno.

Upozornit řidiče na okolnost měření rychlosti vozidel je tedy volbou jejich provozovatele, nikoli však povinností.Přejdeme rovnou k věci: jsme závislí na vašich příspěvcích, děkujeme všem, kteří dobrovolně přispívají. Ale 99% nemá chuť ocenit informace, kvůli kterým sem chodí. Kdyby každý, kdo čte D365.cz přispěl jen trochou, mohli bychom udržet fungování portálu i online poradny pro všechny na dlouho. 

Všichni nám radí, abychom udělali D365.cz jen pro platící čtenáře. My si myslíme, že by to byla veliká škoda. Srdcem a duší D365.cz je komunita kamioňáků, kteří dělají těžkou práci pro blaho nás všech, v dobrých i zlých časech. Víme, že většina bude tuto zprávu ignorovat. Ale pokud považujete informace na tomto portálu za užitečné, zvažte drobný příspěvek (platbou na účet 294051689/0300 nebo přes platební bránu na www.d365.cz/shop). Děkujeme. 

© Copyright dispečink365