Vyhledat

Dopravci nechtějí nálepky na označování mrtvých uhlů

14. prosince zaslala mezinárodní organizace dopravců dva dopisy členům Evropské komise a požádala je o intervenci u francouzských úřadů, aby se postavili proti povinnosti připevňovat na nákladní automobily nálepky slepých „mrtvých“ úhlů.

Tento dopis byl zaslán ředitelům generálního ředitelství pro mobilitu a pro vnitřní trh a průmysl Evropské komise. Je motivováno skutečností, že toto nové nařízení platné od 1. ledna 2021 se týká francouzských i zahraničních nákladních vozidel.

Mezinárodní organizace dopravců zmínila v dopise čtyři zásadní argumenty.

  • proveditelnost opatření a nerealistický harmonogram

  • absence vědecké studie dopadu prokazující, že opatření skutečně zlepší bezpečnost

  • neslučitelnost s evropskými právními předpisy

  • nedostatečná přiměřenost opatření ve vztahu k cíli a slabiny jednostranné povinnosti členského státu EU

Zpráva Evropské komise z roku 2012 o provádění pravidel o modernizaci zrcátek pro mrtvé úhly naznačila, že je velmi důležité dokončit instalaci asistenčních systémů řidiče pomocí kampaně pro profesionální řidiče a další účastníky silničního provozu.

Mezinárodní organizace dopravců připomíná, že v několika evropských zemích, včetně Belgie, Německa, Nizozemska, Švýcarska a Spojeného království, takové kampaně probíhají se zapojením průmyslu výrobců a úřadů. Samolepky slepého úhlu byly zpřístupněny dobrovolně pro vozidla registrovaná v příslušných zemích jako informační nástroj, nikoliv povinné. Samolepky pro slepá místa by mohly být k dispozici na bázi dobrovolné a na možném doporučení, na základě vědeckého výzkumu. Povinnost a jednostranný přístup jednoho členského státu, jsou nepřijatelné.

Mezinárodní organizace dopravců proto žádá Evropskou komisi, aby se postavila proti zavedení samolepek slepého úhlu povinného pro těžká nákladní vozidla a cestujících ve Francii.


Související články

www.d365.cz/post/mrtvý-úhel-kamionu

www.d365.cz/post/mercedes-již-nabízí-systém-detekce-mrtvých-úhlů-pro-výhled-řidiče-z-vozidla

1 085 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Eurowag přináší na trh rychlejší a bezpečnější platby přes mobilní aplikaci. Dle Eurowagu budete tankovat rychleji, jednodušeji a bezpečněji než kdykoli předtím. Jak to funguje Řidiči už nebudou muset