top of page
Vyhledat

Inovativní vozidla s elektrickým a hybridním pohonem ukazují cestu budoucího vývoje

Posílit špičkovou pozici ve vývoji nových technologií v oblasti silniční nákladní dopravy, zejména pokud jde o úsporu paliva a nízké emise, představili automobilky  kompletní řadu inovativních vozidel. 


Patří k nim modely značky DAF pro:


Městský provoz

DAF LF Electric s dojezdem 100 km / alternátory s 30 ti minutovým dobitím (plného dobití 1,5 h). 


Příměstský provoz

DAF CF Electric určené pro provoz v městských aglomeracích pro dopravu středně těžkých až těžkých nákladů s dvojnásobným dojezdem oproti DAF LF.


Vnitrostátní doprava

DAF CF Hybrid určený pro přepravu s nulovými emisemi v městských oblastech a s maximální efektivitou provozu v případě potřeby delšího dojezdu pro vnitrostátní provoz. Je vybaven velmi efektivním:

  • vznětovým motorem o zdvihovém objemu 10,8 litru PACCAR MX-11 (330 kW / 450 k)

  • elektromotorem ZF (75 kW / 100 k / špičkový výkon: 130 kW / 175 k)

  • v kombinaci se speciální převodovkou ZF TraXon pro hybridní poháněcí soustavy


Elektromotor je napájen akumulátory o celkové kapacitě 85 kWh, což zajišťuje dojezd na plně elektrický pohon s nulovými emisemi do vzdálenosti 30 až 50 kilometrů, v závislosti na celkové hmotnosti jízdní soupravy. 


Akumulátor hybridního systému poskytuje napájení pro elektrickou poháněcí soustavu, elektrický vzduchový kompresor a také volitelné inteligentní e-PTO. Pohon e-PTO lze využít například k zajištění napájení chladicího zařízení v chladírenských nástavbách u dopravy zboží s řízenou teplotou, kde přispívá tichému provozu.


Akumulátory se mohou dobíjet ze vznětového motoru během jízdy na dálnici, nebo pomocí nabíječky DC na místě pro nabíjení. Vozidlo disponuje funkcí rychlého nabíjení. Úplné nabití trvá 30 minut a nabití až do 80 % trvá pouze 20 minut.


Mimo městské oblasti je model CF Hybrid poháněn čistým a efektivním vznětovým motorem PACCAR MX-11, kde hybridní technologie přináší další úspory paliva díky inteligentnímu řízení energie. Energie získaná rekuperací při brzdění je využita zpětně pr pohon vozidla v kombinaci elektromotoru a vznětového motoru v situacích, kdy je to nejvýhodnější, což vede ke snížení spotřeby paliva.  Tato inovativní řešení jsou vyvíjena v reakci na zlepšení lokální kvality ovzduší ve městech a také snížení emisí CO2.

4 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Ve slovenském týdeníku Trend vyšel zajímavý rozhovor o problémech v nákladní dopravě. Část z něj je zaměřena na problematiku nedostatku řidičů kamionů. Upozorňujete i na problémy s nedostatkem řidičů

Od 1.1.2023 dojde na Rakouských dálnicích ke zvýšení mýta. Mýtné (v EUR) v Rakousku pro vozidla nad 3,5 t od 1.1.2023 Pohon E/H2 platí pro elektrické nebo vodíkové kamiony Noční tarif platí mezi 22:00

bottom of page