Vyhledat

Je povoleno jezdit naboso nebo ne?

Je povoleno jezdit naboso nebo ne? To je zakázáno! Ani pantofle nebývají tolerovány.


Profesionální řidiči na cestách často jezdí bez obuvi má kontrolor v Německu možnost řidiče pokutovat až 50 EUR. Z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví při práci vyžaduje zákon v Německu vždy použít pevnou obuv.

Pokud tedy kontrolor zastaví německého řidiče, zasílá informaci k odpovědnému úřadu se sídlem v Hamburku. Odtud dostává řidič oznámení a pokutu za porušení předpisů o ochraně zdraví a bezpečnosti při práci. Český řidič je pokutován na místě.

V České republice tuto situaci žádné nařízení neupravuje. Ovšem tak docela pravda to také není, protože předpisy o bezpečnosti práce pro zaměstnance mají zanesené, že pro výkon konkrétní profese musí pracovník používat k tomu určený oděv, obuv a případně ochranné pomůcky. Policista se může na výše uvednou ochranu a ustanovení odvolat.  V takovém případě obuté žabky znamenají porušení obecných i vnitropodnikových předpisů, což může platit nejen pro řidiče nákladních vozů, pracovních strojů, ale i osobních firemních aut. V případě prokázání zavinění, způsobení dopravní nehody v letní obuvi, může následovat krácení pojistného a další postihy pro firmy. I v ostatních zemích, toto není zcela vyňato ze zákona. Například ve Španělsku může být řidič dle zákona pokutován až do výše 80 EUR. Stejně je tomu v Itálii, Švýcarsku a Nizozemsku. Jak jste na tom vy? Řídíte na boso? Ano či ne?

Šťastnou cestu bez zpocených hohou!


#česko #německo #pokuty #regulace #španělsko #kamionaci #itálie #švýcarsko #nizozemí