Vyhledat

Kdo získává největší prospěch z dat získaných z telematiky vozidel?

Výrobci kamionů otevírají přístup k údajům o těžkých nákladních vozidlech. Zatímco se dopravci snaží získat převážně spolehlivé a konzistentní informace například o spotřebě paliva a jízdních výkonech svých vozidel, výrobci otevřeně hlásí, že data patří jim a můžou je používat.

Kontrola informací spojených s přepravou zboží, umožňuje společnostem udržovat svou konkurenceschopnost, zvyšovat výkon a ziskovost. Digitální podchycení toku informací o přepravách, obsahu, povaze a vlastnostech je velmi citlivý údaj, který má vliv na úspěch dopravních společností. Je jisté, že dnes sbírají výrobci automobilů množství informací vztahujících se k nákladním vozidlům. Jejich správné využití může ovlivnit zpoždění, spolehlivost a s tím spojený tok zboží.

Nejde tady o fyzické sledování zboží, ale spíše o inteligentní sledování. Nejprve jsme zažili rozšíření softwaru a palubních počítačů, poté propojení těchto dvou výpočetních mozků - každé připojené k více a více periferním zařízením: motorům, ledničkám, nákladu, optimalizačnímu softwaru atd.

Již 20 let vstupují na trh telematiky nezávislí výrobci, kteří vytvářejí nové funkce, jako je vzdálené stahování dat, a integrují se do stávajících softwarových balíčků v mnoha dopravních společnostech. V posledních letech se standardně instalují GPS jednotky a vyvíjejí sadu služeb zaměřených na údržbu a hospodárnou jízdu. Nejnovější údaje o motoru, obohacené o desítky dálkově diagnostických a údržbových informací, jsou předpokladem pro výrobce průmyslových vozidel. Tato data výrobci používají především k optimalizaci své vlastní produkce, aby dokázali vyrábět lepší vozidla.


Každý se snaží udržet kontrolu nad svými informacemi, zatímco nasává informace ostatních, a slibuje stále „inteligentnější“ služby pro řidiče. Je otázkou, jak dalece je tato inteligence přínosem pro řidiče, anebo spíše pro výrobce.
90 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Eurowag přináší na trh rychlejší a bezpečnější platby přes mobilní aplikaci. Dle Eurowagu budete tankovat rychleji, jednodušeji a bezpečněji než kdykoli předtím. Jak to funguje Řidiči už nebudou muset