Vyhledat

Modernizace dálnice D1 - upozornění pro řidiče

Nová výstavba hlavní dopravní tepny s sebou přináší dopravní omezení. 

Dálnice D1 je nejvytíženější dálnicí v České republice. Je to spojnice mezi hlavním městem Prahou, Brnem a Ostravou. Denně tudy projede několik desítek tisíc dopravních prostředků a nejedná se pouze o osobní dopravu, ale také nákladní, která povrch vozovky zatěžuje daleko více. Je jasné, že dennodenní využití této dálnice si žádá také svou daň v podobě zničení krytu komunikace, tvoření výmolů a kolejí. Odborníci musí také pravidelně kontrolovat technický stav mostů, které jsou různě vystavěny po celé délce dálnice. Především v rámci bezpečnosti, ale také konformity řidičů a dalších cestujících je nezbytné opravovat, tedy modernizovat tuto českou dopravní tepnu.


● D1 modernizace – úsek 02, EXIT 21 Mirošovice – EXIT 29 Hvězdonice (Hlavní trasa: délka 7300 m, km – 20, 800 – 29, 500)


Ještě nedávno mohli řidiči u Mirošovic pocítit zpomalení dopravy, a to z důvodu opravy dálnice, která se v tomto úseku realizuje od října roku 2018. Od soboty, tedy ode dne 22. února 2020, zažívají řidiči, kteří jedou ze směru od Brna na Prahu, opět podobný pocit. Na nájezdu od Benešova (ze silnice č. I/3) na dálnici D1, směrem na Prahu, je zúžený připojovací pruh. Řidiči musí dát nohu z plynu, jelikož je snížená také nejvyšší dovolená rychlost. Současně je také v okolí mostu Šmejkalka mezi kilometry 23,0 – 24,6, ve směru na Brno, uzavřena pravá zpevněná krajnice (odstavný pruh). V rozmezí od 6. do 8. března bude ve směru z Prahy na Brno postupně uzavírán pravý jízdní pás. Toto omezení se bude týkat úseku Mirošovice – Hvězdonice. Doprava bude svedena do levé části dálnice a řidiči budou moci využít dva zúžené jízdní pruhy (režim 2 + 2). Rychlost bude snížena na 80 km/h. Modernizace výše popsaného úseku by měla být ukončena koncem roku 2020. Výjimku bude tvořit pouze most Hvězdonice přes řeku Sázavu, který se bude modernizovat ještě rok následující.


● D1 modernizace – úsek 07, EXIT 56 Soutice – EXIT 66 Loket (Hlavní trasa: délka 10 018 m, km 56, 300 – 66, 318)


Další opravovanou částí dálnice D1 ve Středočeském kraji je úsek mezi Souticemi a Loktem. Práce zde probíhají již od března roku 2019. I zde platí dopravní omezení pro řidiče. To se mění dle místa, kde pracovníc